Vishay/Vitramon VJ0805D511GXBAJ
VJ0805D511GXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511GXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511GXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D511GXBAJ
QUANTITY
VJ0805D511GXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511GXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511GXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511GXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511GXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511GXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511GXBAJ
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.1A SOT89-5 datasheet.pdf
IC DIV-BY-N COUNTR PRSET 16TSSOP datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 15.75MM datasheet.pdf