Vishay/Vitramon VJ0805D511GXBAJ
VJ0805D511GXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511GXBAJ
Brief Description
CAP CER 510PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511GXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D511GXBAJ
QUANTITY
VJ0805D511GXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511GXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511GXBAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511GXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511GXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511GXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D511GXBAJ
OPTOISOLTR 5KV 4CH TRANS 16-SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CGRID SMT SHD HDR GOLD 14CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf