Vishay/Vitramon VJ0805D511JLAAT
VJ0805D511JLAAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D511JLAAT
Brief Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D511JLAAT.pdf
Availability of VJ0805D511JLAAT
QUANTITY
VJ0805D511JLAAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D511JLAAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D511JLAAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance510pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D511JLAAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D511JLAAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D511JLAAT Details Description
Related parts for VJ0805D511JLAAT
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
ATTENUATOR 17 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf