Vishay/Vitramon VJ0805D560GLBAP
VJ0805D560GLBAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GLBAP
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GLBAP.pdf
Availability of VJ0805D560GLBAP
QUANTITY
VJ0805D560GLBAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GLBAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GLBAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GLBAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GLBAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GLBAP Details Description
Related parts for VJ0805D560GLBAP
IC INTERFACE SAM/SIM DUAL TQFP-48 pin datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf