Vishay/Vitramon VJ0805D560GXXAC
VJ0805D560GXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GXXAC
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GXXAC.pdf
Availability of VJ0805D560GXXAC
QUANTITY
VJ0805D560GXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GXXAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GXXAC Details Description
Related parts for VJ0805D560GXXAC
IC 12-BIT V OUT D/A 24-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 32-LQFP datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 12A 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 8" datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
FIXED IND 13UH 150MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 20W datasheet.pdf