Vishay/Vitramon VJ0805D560GXXAP
VJ0805D560GXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560GXXAP
Brief Description
CAP CER 56PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560GXXAP.pdf
Availability of VJ0805D560GXXAP
QUANTITY
VJ0805D560GXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560GXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560GXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560GXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560GXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560GXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D560GXXAP
IC COMPARATOR MAGNITUDE 28PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 13 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP D 3ST 20-DIP datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 600V TO-220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 29.13"L X 21.65"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
MICRO 9 M 8" YEL JACKP datasheet.pdf