Vishay/Vitramon VJ0805D560MXPAJ
VJ0805D560MXPAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D560MXPAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D560MXPAJ.pdf
Availability of VJ0805D560MXPAJ
QUANTITY
VJ0805D560MXPAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D560MXPAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D560MXPAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D560MXPAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D560MXPAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D560MXPAJ Details Description
Related parts for VJ0805D560MXPAJ
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
IC MUX AMP TRPL 300MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf