Vishay/Vitramon VJ0805D561FXBAT
VJ0805D561FXBAT picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D561FXBAT
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D561FXBAT.pdf
Availability of VJ0805D561FXBAT
QUANTITY
VJ0805D561FXBAT Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D561FXBAT
Internal Part NumberEIS-VJ0805D561FXBAT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D561FXBAT
Related LinksVJ0805D, VJ0805D561FXBAT Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D561FXBAT Details Description
Related parts for VJ0805D561FXBAT
RES SMD 9.76 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 4A 61.47 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402 datasheet.pdf