Vishay/Vitramon VJ0805D561JXAAR
VJ0805D561JXAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D561JXAAR
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D561JXAAR.pdf
Availability of VJ0805D561JXAAR
QUANTITY
VJ0805D561JXAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D561JXAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D561JXAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D561JXAAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D561JXAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D561JXAAR Details Description
Related parts for VJ0805D561JXAAR
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 40.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V C0G 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 35 V datasheet.pdf