Vishay/Vitramon VJ0805D561JXBAJ
VJ0805D561JXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D561JXBAJ
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D561JXBAJ.pdf
Availability of VJ0805D561JXBAJ
QUANTITY
VJ0805D561JXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D561JXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D561JXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D561JXBAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D561JXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D561JXBAJ Details Description
Related parts for VJ0805D561JXBAJ
RES SMD 3.65M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 10POS datasheet.pdf
MODULE FEMALE 2POS CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 22POS datasheet.pdf