Vishay/Vitramon VJ0805D561MLAAR
VJ0805D561MLAAR picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D561MLAAR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D561MLAAR.pdf
Availability of VJ0805D561MLAAR
QUANTITY
VJ0805D561MLAAR Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D561MLAAR
Internal Part NumberEIS-VJ0805D561MLAAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D561MLAAR
Related LinksVJ0805D, VJ0805D561MLAAR Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D561MLAAR Details Description
Related parts for VJ0805D561MLAAR
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT STOP PIN 10POS SMCD datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A SOT23A-3 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING MIXED 33 POS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V T/H datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GR/W SN datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
METRAL HDR PF 4RX8M datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf