Vishay/Vitramon VJ0805D5R1BXCAJ
VJ0805D5R1BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D5R1BXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D5R1BXCAJ.pdf
Availability of VJ0805D5R1BXCAJ
QUANTITY
VJ0805D5R1BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D5R1BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D5R1BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D5R1BXCAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D5R1BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D5R1BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0805D5R1BXCAJ
IC COMP OPENDRN 1.6V QUAD14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 105 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W SSM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf