Vishay/Vitramon VJ0805D5R1DXXAP
VJ0805D5R1DXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D5R1DXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D5R1DXXAP.pdf
Availability of VJ0805D5R1DXXAP
QUANTITY
VJ0805D5R1DXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D5R1DXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D5R1DXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.1pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D5R1DXXAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D5R1DXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D5R1DXXAP Details Description
Related parts for VJ0805D5R1DXXAP
CAP CER 1UF 10V X5R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS OCTAL 64VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NO SHRT RLLR datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf