Vishay/Vitramon VJ0805D6R2BLCAP
VJ0805D6R2BLCAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R2BLCAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R2BLCAP.pdf
Availability of VJ0805D6R2BLCAP
QUANTITY
VJ0805D6R2BLCAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R2BLCAP
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R2BLCAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R2BLCAP
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R2BLCAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R2BLCAP Details Description
Related parts for VJ0805D6R2BLCAP
RES SMD 237K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1.2A SYNC 14MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 19.56MM datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
BCH-508V- 5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf