Vishay/Vitramon VJ0805D6R8BLBAC
VJ0805D6R8BLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D6R8BLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D6R8BLBAC.pdf
Availability of VJ0805D6R8BLBAC
QUANTITY
VJ0805D6R8BLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D6R8BLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D6R8BLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D6R8BLBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D6R8BLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D6R8BLBAC Details Description
Related parts for VJ0805D6R8BLBAC
CAP CER 15PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
THERM NC 115C LEAD FRAME 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RECEIVERS ZERO-IF 28TQFN datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 12POS datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.84K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf