Vishay/Vitramon VJ0805D750MXAAC
VJ0805D750MXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D750MXAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D750MXAAC.pdf
Availability of VJ0805D750MXAAC
QUANTITY
VJ0805D750MXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D750MXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D750MXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D750MXAAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D750MXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D750MXAAC Details Description
Related parts for VJ0805D750MXAAC
FIXED IND 12UH 1.2A 76 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FERRITE CORE P 63NH M33 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf