Vishay/Vitramon VJ0805D751KXXAJ
VJ0805D751KXXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D751KXXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 25V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D751KXXAJ.pdf
Availability of VJ0805D751KXXAJ
QUANTITY
VJ0805D751KXXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D751KXXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D751KXXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D751KXXAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D751KXXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D751KXXAJ Details Description
Related parts for VJ0805D751KXXAJ
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
COVER HINGE 11 MO datasheet.pdf
RES 48.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 550MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 120V SO-8FL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf