Vishay/Vitramon VJ0805D7R5CXCAC
VJ0805D7R5CXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D7R5CXCAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D7R5CXCAC.pdf
Availability of VJ0805D7R5CXCAC
QUANTITY
VJ0805D7R5CXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D7R5CXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D7R5CXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D7R5CXCAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D7R5CXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D7R5CXCAC Details Description
Related parts for VJ0805D7R5CXCAC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
PATCHCORD SCKT-STKG PIN PLUG RED datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
MDP-I 16-A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES SMD 0.0267 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf