Vishay/Vitramon VJ0805D7R5DXBAC
VJ0805D7R5DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D7R5DXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D7R5DXBAC.pdf
Availability of VJ0805D7R5DXBAC
QUANTITY
VJ0805D7R5DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D7R5DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805D7R5DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D7R5DXBAC
Related LinksVJ0805D, VJ0805D7R5DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D7R5DXBAC Details Description
Related parts for VJ0805D7R5DXBAC
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 2200 OHM .20A 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 30.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf