Vishay/Vitramon VJ0805D820JXAAJ
VJ0805D820JXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D820JXAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D820JXAAJ.pdf
Availability of VJ0805D820JXAAJ
QUANTITY
VJ0805D820JXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D820JXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D820JXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D820JXAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D820JXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D820JXAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D820JXAAJ
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
3 ROW BOX PIN 240 POS R/A S/L datasheet.pdf
IC FPGA 387 I/O datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf