Vishay/Vitramon VJ0805D911JLAAJ
VJ0805D911JLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805D911JLAAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 910PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
VJ0805D911JLAAJ.pdf
Availability of VJ0805D911JLAAJ
QUANTITY
VJ0805D911JLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805D911JLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0805D911JLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805D911JLAAJ
Related LinksVJ0805D, VJ0805D911JLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805D911JLAAJ Details Description
Related parts for VJ0805D911JLAAJ
TRANS PNP 200V 1A E-LINE datasheet.pdf