Vishay/Vitramon VJ0805V474MXXCW1BC
VJ0805V474MXXCW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805V474MXXCW1BC
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
VJ0805V474MXXCW1BC.pdf
Availability of VJ0805V474MXXCW1BC
QUANTITY
VJ0805V474MXXCW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805V474MXXCW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0805V474MXXCW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805V474MXXCW1BC
Related LinksVJ0805V47, VJ0805V474MXXCW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805V474MXXCW1BC Details Description
Related parts for VJ0805V474MXXCW1BC
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD523 datasheet.pdf