Vishay/Vitramon VJ0805Y183KXACW1BC
VJ0805Y183KXACW1BC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805Y183KXACW1BC
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
VJ0805Y183KXACW1BC.pdf
Availability of VJ0805Y183KXACW1BC
QUANTITY
VJ0805Y183KXACW1BC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805Y183KXACW1BC
Internal Part NumberEIS-VJ0805Y183KXACW1BC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805Y183KXACW1BC
Related LinksVJ0805Y18, VJ0805Y183KXACW1BC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805Y183KXACW1BC Details Description
Related parts for VJ0805Y183KXACW1BC
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 980MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 900MA 328 MOHM datasheet.pdf
LED WHITE 6500K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf