Vishay/Vitramon VJ0805Y472KNAAO00
VJ0805Y472KNAAO00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805Y472KNAAO00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
VJ0805Y472KNAAO00.pdf
Availability of VJ0805Y472KNAAO00
QUANTITY
VJ0805Y472KNAAO00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805Y472KNAAO00
Internal Part NumberEIS-VJ0805Y472KNAAO00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
FeaturesNon-Magnetic
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805Y472KNAAO00
Related LinksVJ0805Y4, VJ0805Y472KNAAO00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805Y472KNAAO00 Details Description
Related parts for VJ0805Y472KNAAO00
FIXED IND 4.7UH 320MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 15MM datasheet.pdf
SHRD datasheet.pdf
1503E PNEUMATIC CUTTER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf