Vishay/Vitramon VJ0805Y473KXAAC
VJ0805Y473KXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0805Y473KXAAC
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
VJ0805Y473KXAAC.pdf
Availability of VJ0805Y473KXAAC
QUANTITY
VJ0805Y473KXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0805Y473KXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0805Y473KXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0805Y473KXAAC
Related LinksVJ0805Y, VJ0805Y473KXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0805Y473KXAAC Details Description
Related parts for VJ0805Y473KXAAC
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 151 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TRANS 120V 2A 12SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf