FFF VJ08415200J0G
VJ08415200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ08415200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VJ08415200J0G.pdf
Availability of VJ08415200J0G
QUANTITY
VJ08415200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ08415200J0G
Internal Part NumberEIS-VJ08415200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ08415200J0G
Related LinksVJ0841, VJ08415200J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ08415200J0G Details Description
Related parts for VJ08415200J0G
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 20CLCC datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
G5 CLIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC 14DIP datasheet.pdf