Vishay/Vitramon VJ1111D270JXRAJ
VJ1111D270JXRAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ1111D270JXRAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1111
Datasheet Download
VJ1111D270JXRAJ.pdf
Availability of VJ1111D270JXRAJ
QUANTITY
VJ1111D270JXRAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1111D270JXRAJ
Internal Part NumberEIS-VJ1111D270JXRAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQUAD HiFREQ Series
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ QUAD HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.117" L x 0.110" W (2.98mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1111D270JXRAJ
Related LinksVJ1111D, VJ1111D270JXRAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1111D270JXRAJ Details Description
Related parts for VJ1111D270JXRAJ
BOX ALUM NATURAL 4.69"L X 3.69"W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SENSOR 300MM T/B DK ON NPN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 210MA 11 OHM TH datasheet.pdf
RES 876 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf