Vishay/Vitramon VJ1206A240KBGAT4X
VJ1206A240KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A240KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 24PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A240KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206A240KBGAT4X
QUANTITY
VJ1206A240KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A240KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A240KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A240KBGAT4X
Related LinksVJ1206A2, VJ1206A240KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A240KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A240KBGAT4X
IC DGTL POT 256POS 14-SOIC T/R datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
CORD GRIP, PG16, EMC CONE, 10-14 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf