Vishay/Vitramon VJ1206A390JBAAT4X
VJ1206A390JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A390JBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A390JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206A390JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206A390JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A390JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A390JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A390JBAAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A390JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A390JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A390JBAAT4X
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf