Vishay/Vitramon VJ1206A390KBGAT4X
VJ1206A390KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A390KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 39PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A390KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206A390KBGAT4X
QUANTITY
VJ1206A390KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A390KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A390KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A390KBGAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A390KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A390KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A390KBGAT4X
IGBT 600V 28A 100W TO247AC datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 5V INCAND DPDT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC RX UHF PLL TUNED 32-QFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
2.0 WTB HSG 10CKT datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf