Vishay/Vitramon VJ1206A391KBBAT4X
VJ1206A391KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A391KBBAT4X
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A391KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1206A391KBBAT4X
QUANTITY
VJ1206A391KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A391KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A391KBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A391KBBAT4X
Related LinksVJ1206A3, VJ1206A391KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A391KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A391KBBAT4X
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER EH SIDE 12POS 2.5MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T3 4.7" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
PLUG HOUSING 4POS UNIV datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT MU-MU SIMPLEX datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf