Vishay/Vitramon VJ1206A430KBCAT4X
VJ1206A430KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A430KBCAT4X
Brief Description
CAP CER 43PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A430KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206A430KBCAT4X
QUANTITY
VJ1206A430KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A430KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A430KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance43pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A430KBCAT4X
Related LinksVJ1206A4, VJ1206A430KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A430KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A430KBCAT4X
Connector Header 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS SAMPL 32-QFN datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.18V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62150-505 datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
IC TXRX OCTAL BUS 3ST 20DHXQFN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
STEP MOTOR EXTEN CABLE datasheet.pdf
64 A/L UNIV HDR HSG VP datasheet.pdf