Vishay/Vitramon VJ1206A470JBBAT4X
VJ1206A470JBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A470JBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A470JBBAT4X.pdf
Availability of VJ1206A470JBBAT4X
QUANTITY
VJ1206A470JBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A470JBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A470JBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A470JBBAT4X
Related LinksVJ1206A4, VJ1206A470JBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A470JBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A470JBBAT4X
RES 6.98K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER QL2 SAKG 40/35 2POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
2200UF 6,3V 10X25MM 85C 2500H datasheet.pdf