Vishay/Vitramon VJ1206A510JBRAT4X
VJ1206A510JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A510JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 51PF 1.5KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A510JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1206A510JBRAT4X
QUANTITY
VJ1206A510JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A510JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A510JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A510JBRAT4X
Related LinksVJ1206A5, VJ1206A510JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A510JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A510JBRAT4X
IDC CABLE - CSR10S/AE10G/CCE10S datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 35A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf