Vishay/Vitramon VJ1206A510KBBAT4X
VJ1206A510KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A510KBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A510KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1206A510KBBAT4X
QUANTITY
VJ1206A510KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A510KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A510KBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A510KBBAT4X
Related LinksVJ1206A5, VJ1206A510KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A510KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A510KBBAT4X
INSTALL TOOL ORANGE FOR SHR SER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32SDIP datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 85-264V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .375" CLIN G ZI datasheet.pdf