Vishay/Vitramon VJ1206A561KBCAT4X
VJ1206A561KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A561KBCAT4X
Brief Description
CAP CER 560PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A561KBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206A561KBCAT4X
QUANTITY
VJ1206A561KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A561KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A561KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A561KBCAT4X
Related LinksVJ1206A5, VJ1206A561KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A561KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A561KBCAT4X
IC MUX 16-BIT 4CH A/D 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.125CLIP GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf