Vishay/Vitramon VJ1206Y122JBAAT4X
VJ1206Y122JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y122JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y122JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y122JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206Y122JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y122JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y122JBAAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y122JBAAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y122JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y122JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y122JBAAT4X
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 34.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
TG SERIES SHEET 150X150X5MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf