Vishay/Vitramon VJ1206Y122JBCAT4X
VJ1206Y122JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y122JBCAT4X
Brief Description
CAP CER 1200PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y122JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y122JBCAT4X
QUANTITY
VJ1206Y122JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y122JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y122JBCAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y122JBCAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y122JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y122JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y122JBCAT4X
ROUND SPACER NYLON 13/16" datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1507 WHITE datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
MEP-12T PANEL MOUNT TOUCH SCREEN datasheet.pdf
MT3212C0 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf