Vishay/Vitramon VJ1206Y122KBLAT4X
VJ1206Y122KBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y122KBLAT4X
Brief Description
CAP CER 1200PF 630V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y122KBLAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y122KBLAT4X
QUANTITY
VJ1206Y122KBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y122KBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y122KBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y122KBLAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y122KBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y122KBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y122KBLAT4X
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 240POS SMD datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf