Vishay/Vitramon VJ1206Y182JBAAT4X
VJ1206Y182JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y182JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y182JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y182JBAAT4X
QUANTITY
VJ1206Y182JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y182JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y182JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y182JBAAT4X
Related LinksVJ1206Y1, VJ1206Y182JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y182JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y182JBAAT4X
IC REG LDO 5V 0.8A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 EZ RJ45 PLUGS datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 16POS SMT datasheet.pdf
CAP FILM 5.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf