Vishay/Vitramon VJ1206Y222JBGAT4X
VJ1206Y222JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y222JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y222JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y222JBGAT4X
QUANTITY
VJ1206Y222JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y222JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y222JBGAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y222JBGAT4X
Related LinksVJ1206Y2, VJ1206Y222JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y222JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y222JBGAT4X
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 3POS SIZE 0 datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
LABEL 4X8" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
T3/4 INCND WIRE TERM LP datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM datasheet.pdf