Vishay/Vitramon VJ1206Y332KBGAT4X
VJ1206Y332KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y332KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y332KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y332KBGAT4X
QUANTITY
VJ1206Y332KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y332KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y332KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y332KBGAT4X
Related LinksVJ1206Y3, VJ1206Y332KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y332KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y332KBGAT4X
PHOTODIODE BLU W/FILTER 2.31 PWB datasheet.pdf
RES 400 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON REBEL datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-262AA datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf