Vishay/Vitramon VJ1206Y821KBGAT4X
VJ1206Y821KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206Y821KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 820PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
VJ1206Y821KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1206Y821KBGAT4X
QUANTITY
VJ1206Y821KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206Y821KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206Y821KBGAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206Y821KBGAT4X
Related LinksVJ1206Y8, VJ1206Y821KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206Y821KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1206Y821KBGAT4X
LED RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
IND PB ILLUM RND GRAY SLD LUG datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS W/PIN BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 28.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE CLR 4" BLU datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3W SMD datasheet.pdf