Vishay/Vitramon VJ1210A102KBAAT4X
VJ1210A102KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A102KBAAT4X
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A102KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1210A102KBAAT4X
QUANTITY
VJ1210A102KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A102KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A102KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A102KBAAT4X
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A102KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A102KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A102KBAAT4X
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 39 OHM 24SSOP datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf