Vishay/Vitramon VJ1210A120JBGAT4X
VJ1210A120JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A120JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 12PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A120JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210A120JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210A120JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A120JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A120JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A120JBGAT4X
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A120JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A120JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A120JBGAT4X
SHROUDED HEADER 30 POS STRAIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE INDUST 25A 690V TYPE AM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.6A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
MICRO 9C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 10 V datasheet.pdf