Vishay/Vitramon VJ1210A180JBGAT4X
VJ1210A180JBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A180JBGAT4X
Brief Description
CAP CER 18PF 1KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A180JBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210A180JBGAT4X
QUANTITY
VJ1210A180JBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A180JBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A180JBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A180JBGAT4X
Related LinksVJ1210A1, VJ1210A180JBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A180JBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A180JBGAT4X
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
PRESS FIT GUIDE PIN PRESS BLK datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.76M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 1.7MM 4POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf