Vishay/Vitramon VJ1210A270KBAAT4X
VJ1210A270KBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A270KBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A270KBAAT4X.pdf
Availability of VJ1210A270KBAAT4X
QUANTITY
VJ1210A270KBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A270KBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A270KBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A270KBAAT4X
Related LinksVJ1210A2, VJ1210A270KBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A270KBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A270KBAAT4X
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB datasheet.pdf
EEX 24V DC SOL VLV W-MOM MO, W-C datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf