Vishay/Vitramon VJ1210A470KBRAT4X
VJ1210A470KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210A470KBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1210
Datasheet Download
VJ1210A470KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1210A470KBRAT4X
QUANTITY
VJ1210A470KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210A470KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210A470KBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210A470KBRAT4X
Related LinksVJ1210A4, VJ1210A470KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210A470KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1210A470KBRAT4X
CONN HEADER 2POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
415 5 AMP FUSE datasheet.pdf
IC SERIALIZER 10-43MHZ 40WQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf