Vishay/Vitramon VJ1210Y102KBGAT4X
VJ1210Y102KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y102KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y102KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y102KBGAT4X
QUANTITY
VJ1210Y102KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y102KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y102KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.073" (1.85mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y102KBGAT4X
Related LinksVJ1210Y1, VJ1210Y102KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y102KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y102KBGAT4X
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN SPRING 18POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 25W datasheet.pdf
MF SMC VERT HDR W/.063 CLIP TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 790MA 80 MOHM datasheet.pdf