Vishay/Vitramon VJ1210Y273JBCAT4X
VJ1210Y273JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1210Y273JBCAT4X
Brief Description
CAP CER 0.027UF 200V X7R 1210
Datasheet Download
VJ1210Y273JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1210Y273JBCAT4X
QUANTITY
VJ1210Y273JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1210Y273JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1210Y273JBCAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1210Y273JBCAT4X
Related LinksVJ1210Y2, VJ1210Y273JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1210Y273JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1210Y273JBCAT4X
LED IND LIGHT 24V GREEN datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-220 .006" K4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 109 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CAP DUST PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf